[google-translator]
مقالات

استیل ضد زنگ چگونه ساخته می شود؟

در این مقاله قصد داریم به نحوه چگونگی تولید و ساخت استیل ضد زنگ بپردازیم :

استیل ضد زنگ چیست؟

قبل از اینکه توضیح ساخت استیل ضد زنگ را شروع کنیم ،لازم است که بدانید معنی آن چیست و چه چیزی آن را از فولاد ساده متمایز می کند . ؟ آلیاژی از آهن و چندین عامل دیگر (مانند نیکل،مولیبدن و کربن) است که نسبت به آهن یا فولاد ساده (که به آهن آلیاژی و کربن اولیه است) و در برابر خوردگی مقاومت بیشتری دارد .

این ترکیبات استیل ضد زنگ ..

این ترکیبات استیل ضد زنگ مانند: نیکل، کروم و سایر مواد افزودنی به آن یک لایه اکسید غیرفعال می دهند که آن را در برابر خوردگی مقاوم می کند و سطحی براق و بازتابنده ایجاد می کند. 

امکان کدر شدن سطح براق استیل ضد زنگ در مقایسه با فولاد ساده بسیار سخت تر است . و به همین دلیل است که به آن (استنلس استیل ) می گویند.

مواد خام یا اولیه

زمانی که مواد خام یا اولیه ای همچون : نیکل، سنگ آهن، کروم، سیلیکن، مولیبدن و … با هم ذوب می شوند، از ترکیب این فلز ها ، استیل ضد زنگ تشکیل می شود.

 نکته : فلزات ضد زنگ به دلیل اینکه حاوی انواع عناصر شیمیایی هستند ، زمانی که با هم ذوب می شوند، می توانند آلیاژهای قوی تر ایجاد کنند.

نکته :

نسبت های مختلف استیل ضد زنگ مثل: آهن، نیکل ، مولیبدن و کربن (در میان دیگران) – این نوع را تعیین می کند. مواردی همچون میزان استحکام لایه محافظ اولیه ، میزان مقاومت فلز در برابر خوردگی و ویژگی مکانیکی دیگری همچون (سختی، نقطه ذوب، مدول برشی و غیره) تأثیر دارد. این نسبت های متفاوت اجزای آن را تشکیل می دهند ، شامل انواع مختلف از آلیاژهای آن را تولید می کند.مثل : آلیاژ ۳۰۴ ، آلیاژ ۳۱۶ و …

استیل ضد زنگ چگونه ساخته می شود؟

چگونگی ساخت استیل ضد زنگ ؟

اول اینکه ، پیش از شروع ساخت ، نوعی که میخواهیم بسازیم را بایستی تعیین کنیم.

علت اهمیت این موضوع این است که درجه استیل ضدزنگ را بایستی به نسبت فلز های موجود در ترکیب تعیین کرد. مثل : آهن ، کربن ، نیکل و …

فرآیند و مراحل ساخت و تولید استیل ضد زنگ

پس از جمع آوری مواد خام و اولیه ، سایر مراحل تولید آن را می توانند شروع شوند.  در پایین مراحل اساسی تولید را بررسی میکنیم :

ذوب مواد خام

 مواد مختلف استیل ضد زنگ در یک کوره (معمولاً یک کوره برق برای کاربردهای مدرن تولید آن ) قرار می گیرند و تا نقطه ذوب خود گرم می شوند.  این روند می تواند بین ۸ تا ۱۲ ساعت طول بکشد . زمانی که فلز مذاب شد، تولید آن را می توانید به مرحله بعدی ادامه دهید.

حذف کربن اضافی :

در یک سیستم کربن زدایی ، برای حذف کربن اضافی مواد خلاء (VOD) یا کربن زدایی با مواد آرگون (AOD) می گیرد. کربن از آن حذف می شود. این روند می تواند یک نوع استاندارد یا کم کردن کربن و آلیاژ شناخته می شود . به عنوان مثال، فولاد ضد زنگ ۳۰۴ در مقایسه با ۳۰۴L .

تنظیم کیفیت محصول نهایی:

تنظیم کیفیت محصول نهایی با فولاد مذاب شده مخلوط میشود تا باعث حذف اجزای خاص استیل ضد زنگ شود. این اقدام تا زمانی که نتیجه نهایی حاصل شود که آن از کیفیت یکنواختی قابل استفاده است .

تشکیل فلزهای بخار:

هنگامی که استیل ضد زنگ شروع به خنک شدن می کند، در فرآیندهای مختلف شکل دهی قرار می گیرد – که با نورد گرم شروع می شود ، در حالی که فولاد هنوز بالاتر از تبلور خود است.

 نورد گرم کمک می کند تا فولاد به شکل خشن در بیاید و چیزهایی برای ایجاد شمش یا شکوفه های فلزی استفاده می شود. برای ایجاد شکوفه های فلزی یا بیلتی هایی با اندازه دقیق، استیل ضد زنگ بایستی نورد سرد شود.

عملیات حرارتی / بازپخت:

 برای کاهش تنش های داخلی و ایجاد تغییرات مکانیکی ضد زنگ، ممکن است آنیل شود (در شرایط کنترل شده گرم و سرد شود). در صورت بازپخت، فولاد ممکن است نیاز به رسوب زدایی داشته باشد تا لایه محافظ در معرض خطر قرار نگیرد.

برش و شکل دادن:

پس از بازپخت، استیل ضد زنگ در انواع فرآیندهای برش و شکل دهی قرار می گیرد تا محصول نهایی ایده آل برای کاربرد ایجاد شود. عملیات خاص مورد استفاده برای برش آن بسته به اندازه و شکل بیلت/بلوم و محصول نهایی مورد نظر متفاوت است. به عنوان مثال، در صورت ساخت صفحات فلزی ضخیم، فولاد ممکن است به صورت مکانیکی با قیچی فلزی بزرگ بریده شود. در همین حال، دستگاه های پانچ CNC یا برش لیزری ممکن است برای برش اشکال از ورق های فلزی نازک تر استفاده شود.

اعمال سطوح سطحی:

 سازنده استیل ضد زنگ ممکن است قبل از ارسال آنها به تولید کنندگان دیگر، سطوح مختلف را روی بیلت ها، شکوفه ها یا سیم های خود آن اعمال میکند. پوشش خاص بسته شده به کاربرد مورد نظر متفاوت است – اما یکی از رایج ترین پرداخت های سطحی، به منظور حذف ناخالصی ها و صاف کردن آن است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *